Stories Untold / Rääkimata lood

STORIES UNTOLD / RÄÄKIMATA LOOD

Projekti jooksul oome 8 lühidokumentaalfilmi pagulastest ja rändetaustaga inimestest Eestis, kes räägivad enda isiklikest kogemustest. Filmid on tehtud noortele ja noorte poolt ning linastuvad vähemalt 20 koolis üle Eesti. Iga filmiõhtuga kaasnevad rändeteemalised arutelud koos õpilaste, filmide tegelaste ning võimaluse korral ka valdkonna ekspertidega. Juulis 2021 korraldame Tallinnas kohaliku filmifestivali, mille jooksul näitame ka teiste autorite rändeteemalisi dokumentaalfilme.

Tegevust toetab MTÜ Mondo projekti „Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil” raames, mida kaasrahastavad  Euroopa Komisjon ja SA Kodanikühiskonna Sihtkapital. 

PROJEKTI ÜLEVAADE

MIKS?

Mõnikord on märgata, et Eesti ühiskond suhtub nii pagulastesse kui üldiselt rändetaustaga inimestesse sallimatult ja võõristavalt. Sallimatuse põhjuseks võib olla see, et inimestel puudub isiklik kontakt ja sügavam arusaam sellest, miks rändetaustaga inimesed siia tulevad ning mida nende jaoks uue ühiskonnaga kohanemine tähendab. Väärarusaamad viivad negatiivsete stereotüüpide ja üldistamiseni, mida omakorda võimendavad sotsiaalmeedia ja poliitilised arutelud.

Kas soovid rohkem teada noorte suhtumisest rändesse? Leia MTÜ Mondo ja mõttekoja Praxise koostöös läbiviidud uuring siit.

 

KUIDAS?

Projekt “Stories Untold” ehk “Rääkimata lood” toob rändajate isiklikud kogemused dokumentaalfilmide ja ürituste kaudu noorteni Eesti erinevates paikades.

Meie filmid ja üritused suurendavad solidaarsust ja loovad sidemeid mõlema poole noorte seas, aidates sellega kaasa kogu elanikkonna avatuma  mõtteviisi ja hoiakute kujundamisele.

FILMIDE NÄITAMISED

FILMITEGIJAD

ALEX TERVINSKY

Rakvere / Eesti

LINDA MARIA SAAR

Itaalia / Eesti

PONO WEIMER

Hawaii / Tartu / Eesti

BARAN ISMAIL ULAS

Tallinn / Eesti / Türgi

BEHNAM BAKHTIARI

Tartu / Eesti / Iraan

DARJA DOVBÕŠ

Tallinn / Eesti

EDUARD EMANUEL LEAHU

Tartu / Eesti / Brasiilia

HELEN VAAKS

Tallinn / Eesti

MARIA NAULAINEN

Tallinn / Eesti

KAROLIINA VARRET

Rakvere / Tallinn / Eesti

LEELE JÜRJEN

Tartu / Tallinn / Eesti

MENTORID

KERSTI UIBO

Dokumentaalfilmide režissöör ja operaator

Tallinn / Eesti

EDINA CSÜLLÖG

Filmirežissöör ja produtsent

Luhamaa / Eesti / Ungari

CARLO A. CUBERO

TLÜ Sotsiaal- ja kultuuriantropoloogia dotsent

Tallinn / Eesti / Puerto Rico

M.MOJTABA H.DAVIJANI

Fotograaf ja filmirežissöör

Tallinn / Eesti / Iraan

BIRGIT PODELSKY

Mentor

Tallinn / Eesti

ROBERT LY

Filmirežissöör

Tallinn / Eesti / Prantsusmaa

TUSHAR PRAKASH

Filmirežissöör ja monteerija

Tartu / Eesti / India

PROJEKTI MEESKOND

NORA

Projektijuht

MARIA

Projektijuht

HARDI ROSUM

Vabatahtlik

SILVIA TERAS

Vabatahtlik

ÜLESKUTSE

FILMID

AIRFLARED TO FREEDOM

Wissem Jalloul on Tuneesia päritoluga breiktantsija, kes lahkus oma kodumaalt otsidest vabadust oma loomingus ning elus. 

Autorid: Alex Tervinsky ja Karoliina Varret

SALTY, SPICY, CRUNCHY

Tartu ülikooli vilistlane Pono Weimer jagab läbi kimchi osa oma loost rändajana Eestis. Pono räägib selles lühifilmis, kuidas kimchi teda oma kultuuripärandi ja minevikuga seob ning kuidas see aitab tal luua mõtestatud sidemeid oma Eestis oleva kogukonnaga. Kimchi on midagi enamat kui lihtsalt Korea söök, see on muutumise viis.

Autorid: Pono Weimer ja Helen Vaaks

SNOWBALL IN THE FACE

Dokumentaalfilm räägib Fatihi viimasest päevast Eestis. Fatih on Türgi immigrant, kellele kuulub baar talle armsas Tallinna linnas. Koroonaviiruse piirangud tabavad Fatihi teist korda ja tema äri on peaaegu pankrotis. Nüüd on ta oma majas lukus võlakuhjade ja kahe Türgi sõbraga, kui väljas on karm Põhjamaa pakane. Fatih sai näkku palju lumepalle, kuid ta saab seda üht viimast lõpuks nautida.

Autor: Baran İsmail Ulaş

KODU?

Dokumentaalfilmis “Kodu?” rullub lahti ühe eesti vahetusõpilase mõttelõng Itaalias. Kaheksa kuu jooksul on võimalik isegi uduses väikelinnas võõrast keelest hoolimata uus kodu ja uus elu luua. Raskem ülesanne on see hiljem maha jätta.

Autorid: Linda Maria Saar ja Maria Naulainen

IN BETWEEN TWO HOMES

Uurimus liikumisest ja rahutusest, kui laps on jagatud kahe lahus elava vanema kodude vahel.

Autor: Leele Jürjen

VAADAKE MEID

Me põgenesime põrgust ja saime viisa paradiisi.
Lendasime katkiste tiibadega väga visalt.
Taevas oli sinine ja rahulik.
Me ärkasime üles.
Kuid kahjuks ei kuulnud me ärgates oma ema häält.

Autor: Behnam Bakhtiari

BEJIDE

Saage tuttavaks Stepheniga! Ta tuli Lääne-Aafrikast, et luua Eestis oma uus kodu, eemal kodust. Film pakub lühiülevaadet tema uude maailma Tallinnas, mis on täis tema armastust muusika vastu, positiivsust ja pühendumist kogukonna kirikule.

Autorid: Darja Dovbõš ja Eduard Emanuel Leahu